21 jan. 2026
We kozen bewust voor een praktijkgerichte maatopleiding rond omgaan met agressie als preventief instrument, om escalatie te vermijden
Isabelle De Leu
Intern coördinator Sportvisserij Vlaanderen
Omgaan met agressie is voor de vrijwillige stewards van Sportvisserij Vlaanderen geen abstract begrip. Wanneer hengelaars worden aangesproken op regelgeving rond de riviervisserij, ontstaat er nu en dan spanning. Meestal blijft het bij lichte tot matige verbale agressie, maar de impact ervan mag niet onderschat worden. Net daarom koos Sportvisserij Vlaanderen bewust voor een praktijkgerichte maatopleiding rond omgaan met agressie, uitgewerkt in samenwerking met Escala.
Sportvisserij Vlaanderen en het Agentschap voor Natuur en Bos zagen al bij de opstart van het stewardproject hoe belangrijk dit thema zou worden. Niet als reactie op zware incidenten, want die zijn eerder uitzonderlijk, maar vooral als preventief instrument. Om escalatie te vermijden. En om stewards sterker te maken in situaties die soms onverwacht kunnen ontsporen.
Verbale agressie duikt vooral op in discussies over het naleven van de wetgeving, vermoedens van stroperij of het bezit van een geldig visverlof. Dat laatste mogen stewards niet rechtstreeks opvragen, wat gesprekken soms extra gevoelig maakt. Het zijn vaak korte confrontaties, maar ze wegen door op het veiligheidsgevoel.
De opleiding omgaan met agressie werd daarom van bij het begin ingebed in de stewardwerking. Niet als losse sessie, maar als onderdeel van een breder traject waarin gedrag, communicatie en wettelijke context samenkomen. Dat voelt misschien logisch, maar het vraagt wel een doordachte aanpak.

De samenwerking met Escala speelde daarin een sleutelrol. Volgens Isabelle De Leu, intern coördinator Sportvisserij Vlaanderen,was er zowel voor als na de opleiding ruimte voor echte afstemming. Wat speelt er op het terrein? Waar lopen stewards tegenaan? Welke situaties keren telkens terug, en welke zijn sterk regio- of watergebonden?
Die context werd niet genegeerd, integendeel. Ze vormde het vertrekpunt van de opleiding. Escala werkte eerst samen met Sportvisserij Vlaanderen en het Agentschap voor Natuur en Bos aan e-modules, waarin deelnemers vooraf theorie doorlopen. Denk aan gedragscodes, verwachtingen, relevante wetgeving en basisinzichten rond omgaan met agressie. Pas daarna volgt het praktijkgedeelte, waarin alles samenkomt.
Dat zorgt voor rust, misschien ook voor herkenning. De praktijk staat niet los van de theorie, maar wordt erdoor gedragen.
Tijdens de praktijksessies lag de focus op communicatie, houding en gedrag in moeilijke situaties. Stewards kregen concrete handvatten aangereikt: hoe positioneer je je, hoe reageer je verbaal, wanneer neem je afstand? De voorbeelden kwamen vaak recht uit hun eigen ervaringen.
De docent, Gino De Durpel, werd daarbij als bijzonder toegankelijk en deskundig ervaren. Vanuit zijn achtergrond als eerste inspecteur bij de politie en zijn ervaring als docent en rollenspeler in risicosituaties, weet hij hoe snel een gesprek kan kantelen. En misschien nog belangrijker: hoe je dat kan voorkomen. Deelnemers gaven aan dat hij hen makkelijk meenam in zijn verhaal en tegelijk ruimte liet voor vragen, interactie en oefening.
Terugblikkend wordt de in-house opleiding omgaan met agressie gezien als een duidelijke meerwaarde voor de professionalisering van de stewardwerking. Ze versterkt niet alleen communicatieve vaardigheden, maar ook weerbaarheid en zelfvertrouwen. Stewards weten beter wat van hen verwacht wordt, en hoe ze zich correct en veilig kunnen gedragen op het terrein.
De schriftelijke feedback van deelnemers was eerder beperkt, maar veelzeggend. Eén opmerking keerde expliciet terug: “Mag zelfs nog wat langer zijn”. Een andere stelde dat de opleiding verplicht behouden moet worden. Dat soort reacties zegt misschien meer dan lange evaluaties.
Ook na afloop blijft het contact met Escala bestaan. Nieuwe stewardwerkingen worden opgezet, ervaringen worden gedeeld, en signalen van het terrein worden teruggekoppeld. De samenwerking voelt niet afgerond, eerder doorlopend. En dat past bij een thema als omgaan met agressie, dat nooit helemaal vastligt.
Omgaan met agressie vraagt blijvende aandacht, nuance en oefening. Voor Sportvisserij Vlaanderen en het Agentschap voor Natuur en Bos is het geen eenmalig opleidingsonderwerp, maar een essentieel onderdeel van veilig en professioneel werken.
Escala ontwikkelt praktijkgerichte maatopleidingen rond omgaan met agressie, volledig afgestemd op jouw organisatie en context. Van e-modules tot intensieve praktijksessies met ervaren docenten. Ontdek de mogelijkheden en ga in gesprek over een opleiding op maat.
