09 juni 2026

Vzw studiedag (voorjaarseditie)

  • icon Campus Gent NETWORKS TWO | Raymonde de Larochelaan 13 | 9051 Gent
  • icon € 290 pp. plus 21% BTW

Wat kan men na het volgen van deze studiedag?

De deelnemers passen de laatste vzw wetgeving, strategie, leiderschap, fiscale, financiële, HR en andere management actualia toe in hun organisaties en op de zich voordoende cases.

Omschrijving

De bestuurders, directie en andere (financiële) leidinggevenden en stafmedewerkers van vzw's hebben een constante nood aan know how om de laatste regelgeving, strategie, leiderschap, fiscale, financiële, HR en andere management actualia te kunnen toepassen in hun organisaties. Vandaar deze halfjaarlijks terugkerende vzw studiedag.

Voor wie is deze opleiding bestemd?

Volgende functiehouders van vzw's:

  • bestuurders
  • directie
  • stafmedewerkers
  • financiële profielen
  • andere vzw-medewerkers

Voor vzw’s uit diverse sectoren: zorg, onderwijs, cultuur en vele andere maatschappelijke activiteiten.

Methodologie

Leren van experten, van collega's, netwerken, samen pauzeren en lunchen.

Elke deelnemer ontvangt de digitale thema presentaties.



Zeker zijn van jouw plek? Schrijf je in voor 28/03/2026 en betaal €260 excl. btw i.p.v. €290 excl .btw


Schrijf je in met 3 of meer collega's? Contacteer ons voor een extra voordelig tarief.


Deelnemen aan de studiedag in het najaar op 27/10/2026 te Gent? Inschrijven kan via deze link.




Dinsdag 9 juni

09:00 u
actua RPB-Vennootschapsbelasting en directe fiscaliteit

Actua directe belastingen: belastingen die rechtstreeks worden geheven op inkomen of vermogen van natuurlijke personen of rechtspersonen.

Actua Rechtspersonenbelasting (RPB) - voor vzw's en bepaalde rechtspersonen

Actua Vennootschapsbelasting (VenB); belasting op de winst van rechtspersonen (bv, nv, ...) die in België gevestigd zijn.

Begroting opmaken

De vzw-regelgeving schrijft voor dat we jaarlijks een begroting moeten opmaken - maar legt geen enkele vormverplichting op. Hoe gaan we dan te werk ? En wat is de timing ? Wie stelt de begroting op : de Financieel Directeur en/of de Voorzitter vanuit de Ivoren Beleidstoren ? Hoe maken we van de begroting een werkelijk beleidsinstrument ? Waarop baseren we ons bij de opstelling ervan ? Wishful thinking of enig gezond pessimisme ? Hoe zet je trouwens de cijfers van voorbije jaren naast mekaar, en welke tools zijn er dan voor de beoordeling ervan ? En welke soorten begroting zijn er eigenlijk?

Beleid en vergoeding flexi jobbers (actualiteit), vrijwilligers en andere actua HR-topics

In deze sessie focussen we ons op flexi-jobs & nieuwe

HR-topics voor vzw's.

Flexi-jobs veroveren in sneltempo de vzw-sector, maar de regels veranderen voortdurend. Hoe benut je de

voordelen zonder risico's te lopen? En welke nieuwe verplichtingen staan jouw organisatie binnenkort te

wachten? In deze sessie krijg je in één keer helder zicht op wat écht telt: de nieuwste wetgeving,

praktische do's & don'ts.

Daarnaast bekijken we ook actuele HR-verplichtingen waar vzw's in zorg, onderwijs en welzijn vandaag

mee geconfronteerd worden. Denk aan strengere arbeidsduurregistratie, evoluties in vrijwilligerswetgeving,

wijzigingen rond studentenarbeid, nieuwe opleidings- en rapporteringsplichten

13:00 u
actua BTW

Actua btw en vzw

Wetgevend kader

Alternatieve financiering weg van subsidies

Zonder geld geen werking. Je krijgt een systematisch interactief overzicht van alle mogelijke financieringsvormen (behalve subsidies) die door VZW's in België worden gebruikt of kunnen worden gebruikt. Doelen die aan bod komen zijn opstartfinanciering, investeringsfinanciering, het dekken en betalen van lopende kosten en projectfinanciering. De financieringstechnieken worden kort financieel, juridisch en factueel uitgelegd en je krijgt er telkens een of meerdere voorbeelden bij uit de praktijk. Je krijgt ook een werkmethode mee voor uw raad van bestuur, directie of vrijwilligers om na te denken over het aanpakken van een of meerdere nieuwe financieringspistes die je tot op heden nog niet gebruikt hebt. Laat je verrassen met nieuwe inzichten!

Doordacht aan de slag met AI in uw vzw

Begrijpen wat AI concreet betekent voor je vzw

Opportuniteiten en risico's inschatten

Governance- en zorgplicht

Actieplan

Waar AI inzetten?

Lesdata

Datum Startuur Einduur
dinsdag 09/06/2026 09:00 12:00
dinsdag 09/06/2026 13:00 16:00

Data onder voorbehoud van eventuele wijzigingen.

Locatie

  • Campus Gent NETWORKS TWO
  • Raymonde de Larochelaan 13
  • 9051 Gent
Bekijk op Google Maps

Contact

  • T: 078 35 39 30
  • Tine@escala.be

Prijsinfo

Zeker zijn van jouw plek? Schrijf je in voor 28/03/2026 en betaal €260 excl. btw i.p.v. €290 excl .btw


Schrijf je in met 3 of meer collega's? Contacteer ons voor een extra voordelig tarief.


Sylvia Thienpont

Business manager social profit, SBB

Janes Antonissen

Boekhouder

Stéphanie Parrein

Juridisch expert sociaal recht, Liantis

Spreker nog onder voorbehoud

Filip De Scheemaeker

VAT Director bij Baker Tilly Belgium

Dirk Coeckelbergh

Duizendpoot, multidisciplinair, juridisch advies, financieel advies, ethiek

Mathias Vermeulen

Praktische AI kenner, L&D professional, #WinstonWolfe